اختلالات قابل درمان

در مطب روانپزشکی ویان ، برای طیف وسیعی از مشکلات روانپزشکی و در همه سنین ، خدمات ارائه می گردد. درمانگران ما ، درمان مبتنی بر شواهد برای اختلالات رفتاری کودکان ، اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD)   در کودکان و بالغین،  تیک ، اضطراب ، اختلال وسواسی جبری ، اختلالات خلقی شامل افسردگی ، اختلالات خوردن ،مشکلات خواب ، بیماری های سوء مصرف مواد و مشکلات روابط جنسی و زناشویی انجام می دهند . همچنین در زمینه کار با خانواده ها و زوج ها و بیمارانی که چند بیماری همزمان دارند ، تخصص داریم.

افسردگی و اختلال دوقطبی

بیماریهای خلقی ، شامل افسردگی و اختلال دوقطبی می توانند هر جنبه ای در زندگی فرد مثل تحصیل ، کار، ارتباط با خانواده و دوستان ، توانایی فرزند پروری ، و لذت بردن از زندگی را تحت تاثیر قرار دهند . با تشخیص و درمان صحیح ، می توان بسیاری از این عواقب را به حداقل رساند یا از آنها پیشگیری کرد .در این مرکز ، ارزیابی جامع و درمان مخصوص هرفرد ، برای افسردگی و اختلال دوقطبی انجام خواهد شد . ارزیابی های بالینی شامل مصاحبه کامل روانپزشکی ، تست های آزمایشگاهی و در صورت لزوم ، ارزیابی عصبی–شناختی و تصویربرداری است .

برنامه درمانی جامع و مبتنی بر شواهد علمی است و طیفی از درمان های بیولوژیک مثل دارودرمانی و روان درمانی مثل درمان شناختی – رفتاری ، روان درمانی بین فردی ، و روان درمانی تحلیلی را دربر می گیرد . علاوه بر این ، برنامه درمانی می تواند در صورت لزوم شامل خانواده و زوج درمانی نیز باشد تا اثر بیماری فرد در روابط او هم پوشش داده شود .

وسواس و اختلالات اضطرابی

این دسته از مشکلات ، شایعترین اختلالات روانپزشکی در همه سنین کودکی ، نوجوانی و بزرگسالی هستند . اضطراب زیاد می تواند بر تمام جنبه های زندگی روزمره بیمار اثر بگذارد و او را از رسیدن به اهداف زندگی روزمره ، ایجاد و حفظ روابط اجتماعی و پیشرفت کاری و تحصیلی بازدارد.همچنین ، بیماری های اضطرابی می توانندهمزمان با مشکلات دیگری مثل تیک ، ADHD ، اختلالات خلقی مثل افسردگی و سوء مصرف مواد و الکل رخ دهند

درمانهای موثر و مبتنی بر شواهد علمی زیادی برای مشکلات اضطرابی و وسواس وجود دارد. مرکز ما در زمینه درمانهای دارویی و غیر دارویی این اختلالات ( شامل اختلال وسواسی جبری ، اختلال اضطرابی منتشر ، فوبیاها ، اختلال استرس بعد از تروما ، اضطراب جدایی کودکان ، و اختلال اضطراب اجتماعی به روش های دارودرمانی و روان درمانی های شناختی–رفتاری ، تحلیلی و هیپنوز خدمات جامعی به مراجعین ارائه خواهد کرد .

زوج درمانی و مشاوره قبل ازدواج

همه افراد در همه نقاط دنیا تمایل دارند روابط زناشویی پایدار و عاشقانه ای داشته باشند که طی آن به حداکثر رشد فردی خود برسند و در جهت اهداف بلند مدت خود گام بردارند . تفاوت های طبیعی بین همسران ، اگر به درستی مدیریت نشود مانع دستیابی به این امر مهم می شود .زوج های زیادی در زمینه برقراری پایدار و سازنده و نیز در زمینه فرزندپروری و گذر از بحران های زندگی فرزندان دچار مشکل می شوند .

مرکز روانپزشکی  ویان سابقه طولانی از فعالیت در زمینه کمک به زوجین برای بهبود وضعیت رابطه و حل مشکلات خانواده دارد . این امر با بررسی دقیق مشکلات موجود ، الگوهای ارتباطی ، تفاوت های بین فردی و سپس طراحی برنامه درمانی موثر برای ارتقا زندگی خانوادگی انجام می پذیرد .

مشکلات ارتباط جنسی

ارتباط جنسی همسران یکی از مهمترین جنبه های زندگی زناشویی است که نیاز به کسب مهارت و آموزش دارد . سایر مشکلات روانپزشکی مثل اختلالات خلقی و اضطرابی ، سوء مصرف مواد و بیماریهای جسمی نیز جزء عوامل زمینه ساز این دسته مشکلات هستند . بنابراین رسیدگی و حل این معضلات نیاز به تبحر درمانگر در امور پزشکی و روانپزشکی دارد . در مرکز روانپزشکی ویان ، روانپزشکان خدمات حرفه ای و تخصصی در زمینه مشکلات ارتباط جنسی ارائه می دهند که با بررسی دقیق تاریخچه پزشکی و روانپزشکی مراجع آغاز و منجر به طراحی برنامه درمانی جامع متناسب با عوامل زمینه ساز و نیازهای فردی او خواهد شد.

اختلالات خواب

یکی از شایعترین مشکلات روانپزشکی در جامعه ، در زمینه خواب است . خواب یکی از مهمترین دوره های بیولوژیک زندگی روزمره است که وقتی دچار اختلال می شود بسیاری از اعمال طبیعی بدن مثل تنظیم اشتها ، تنظیم خلق و تنظیم متابولیسم بدن دچار مشکل شده و عوارضی مثل بد تنظیمی فشار خون ، قند خون ، اشتها و وزن ، و نیز مشکلات روانپزشکی مثل اضطراب و افسردگی را به دنبال خواهد داشت . از سوی دیگر مشکلات خواب در اثر طیف وسیعی از بیماریهای جسمی و روانپزشکی ایجاد می گردد که برای درمان نیاز به ارزیابی کامل و دقیق همه این عوامل وجود دارد. در این مرکز، روانپزشکان کلیه امور شخصی لازم را برای علل بی خوابی انجام داده و بر حسب نیاز هر مراجع ، درمانهای پزشکی و روانپزشکی ارائه خواهد شد .

اختلالات مصرف مواد

تاسفانه سوء مصرف سیگار ، الکل ، مواد مخدر، مواد محرک و حتی داروها در جامعه رواج زیادی دارد . بسیاری اوقات استفاده از این مواد و داروها تلاش بیمار برای رهایی از تنش و احساسات منفی ای است که تجربه می کند اما این اثر ، موقتی است و معمولا سبب می شود تنش های قبلی با شدت بیشتری برگردد و مشکلات خانوادگی ، شغلی ، پزشکی ، و حتی قانونی ناشی از مصرف مواد نیز به آنها اضافه شوند .

قطع مصرف مواد برای اکثر مصرف کنندگان مشکل است و موفقیت در این امر به مداخلات مختلف دارویی و غیردارویی از جمله روان درمانی نیاز دارد. روانپزشکان مرکز ما در امر درمان های غیردارویی اعتیاد تجربه و سابقه کار دارند و خدمات جامع تشخیصی و درمانی به مراجعین خود ارائه می دهند . اغلب اوقات موفقیت در درمان سوء مصرف مواد به مداخلات تکمیلی مثل درمان مشکلات خلقی و اضطرابی زمینه ای ، اصلاح الگوهای روابط خانوادگی و حمایت از بیمار تا زمان بازگشت کامل به اشتغال و ارتباط اجتماعی سالم و سازگارانه نیز ، احتیاج دارد که کلیه این خدمات در برنامه درمانی بیمار مورد توجه قرار می گیرد .

آموزش فرزندپروری

پذیرفتن نقش والد ، یکی از بزرگترین چالش های زندگی هر فرد بزرگسال است و انجام دادن مسئولیت تربیت فرزند به آموزش و کسب مهارت های دقیق فرزندپروری نیاز دارد .

متاسفانه در حال حاضر ، علیرغم افزایش سطح آگاهی عموم درباره این نیاز آموزشی وتمایل والدین برای کسب مهارت های علمی ، ارائه این خدمات در جامعه محدود است . اکثر اعضای تیم ما تجربه غنی در ارائه آموزش های گروهی و فردی فرزندپروری به والدین علاقمند دارند . ارائه خدمات آموزشی و برقراری کلاس ها و کارگاه های فرزندپروری عمومی و نیز کارگاههای فرزندپروری برای والدینی که فرزندان آنها شرایط خاص و نیازهای متفاوتی دارند جزء اهداف اصلی مرکز روانپزشکی ویان می باشد .

توهم و هذیان

وقتی کسی دچار توهم می شود ، چیزهایی را از طریق حواس پنجگانه ادراک می کند که در واقعیت بیرونی وجود ندارد و دیگران آن را حس نمی کنند مثلا صدایی می شنود یا چیزی می بیند که برای او واقعی است اما منبع بیرونی برای آنها وجود ندارد.

هذیان ها فکرها و عقایدی هستند که برای بیمار قطعیت دارند و کاملا به آنها اعتقاد دارد در حالیکه دلایل منطقی برای اثبات درستی آن ها وجود ندارد و دیگران نیز آن را اعتقادی باورپذیر نمی دانند .

دو علامت هذیان و توهم از نشانه های سایکوز هستند که طی آن ، مرز بین واقعیت بیرونی و دنیای درونی ذهن ، از بین می رود . سایکوز یک نشانه روانپزشکی مهم است که در اختلالات مختلفی مثل اسکیزوفرنی ، اختلالات خلقی شدید و سوء مصرف مواد محرک دیده می شود .شناسایی توهم و هذیان مستلزم مصاحبه تشخیصی دقیق با صرف زمان کافی توسط روانپزشک متخصص است تا با یافتن  بیماری زمینه ای بتوان درمان مناسب آن را شروع کرد .