تنبیه بدنی را برای تربیت فرزند خود به کار نگیرید

سمیه بابائی روانشناس  و روان‌درمانگر در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در مورد تربیت کردن کودک اظهار کرد: امروزه دیگر نباید خانواده ها بر این باور باشند که تنبیه بدنی روش موثری برای تربیت فرزندان است. تنها تعداد کمی از خانواده ها و معمولا والدینی که از اطلاعات و تحصیلات کمی برخوردار هستند، هنوز بر این باورند که تنبیه بدنی روشی موثر است. امروزه تنبیه بدنی یک روش منسوخ شده است.

وی با بیان اینکه تنبیه بدنی یک جُرم محسوب می شود، تصریح کرد: تنبیه بدنی کودک یک جرم محسوب می شود و بعضی از کشورها قوانین محکم تری در این زمینه دارند. آسیب فیزیکی از هر نوع آن جرم محسوب می شود و پدر و مادر از طرف دادگاه بازخواست می شوند.

این روانشناس در ادامه بیان کرد: تنبیه بدنی کودک چه با قصد تربیت کودک و یا هر قصد دیگری یک نوع آزار کودک محسوب می شود.

بابائی اظهار داشت: تنبیه بدنی تنها در دو حالت موثر است؛ یکی اینکه خشم والدین در لحظه  فروکش می کند و دومین اثر آن این است که کودک در کوتاه مدت ساکت می شود؛ تنبیه بدنی در واقع یک نوع راحت طلبی برای والدین است.

وی مطرح کرد: تنبیه می تواند صرفا بدنی نباشد؛ تنبیه می تواند دریغ کردن یک چیز مثبت از کودک باشد و اگر والدین ابتدا روش های تشویقی را به کار گیرند، دیگر نیاز به تنبیه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *